2018

Pierwsze Ogólnopolskie Dożynki Artystyczne / akcja artystyczna

Żniwa zakończone, plon zebrany – czas na święto.

001
002
003
005
006
008
009
010
011
012
013
014
fot. Magda Wolnicka i Agnieszka Plech

Wrzesień to na opolskich wsiach święto plonów. Jest to czas kiedy właściciele pól nie tylko zbierają żniwa, ale także wykazują się niezwykłą kreatywnością, tworząc oszałamiające instalacje z owoców swoich upraw (siana, słomy, zboża). Kukły, traktory, wzory z kukurydzy, czy zwierzęta ze snopków ¬– to znak, że rozpoczyna się czas dożynek. Chociaż tzw. mieszczuchy najczęściej nie mają pojęcia o tym, co dzieje się na peryferiach i poza granicami miasta O-pola, to warto podkreślić, że zwyczaj ten jest nadal żywy na terenie naszego rolniczego regionu.

Przejeżdżając przez płaskie otwarte przestrzenie pól uprawnych, wśród których znajdują się opolskie wsie, widzimy jak prastare rytuały mieszają się z dzisiejszym sposobem świętowania. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej genezie święta plonów i zwrócić uwagę na jej „magiczny” charakter zapewniający uczestnikom święta pomyślność, płodność i prestiż. (tekst: Natalia Krawczyk)

Podczas Pierwszych Dożynek Artystycznych w Krapkowickim „Domu Publicznym” odbył się performans odwołujący się do prastarego kultu płodności i współczesnej konsumpcji. Rekwizyty, którymi się posłużyłam to BIO warzywa z supermarketu, każde zapakowane w osobną folię lub siatkę.

Po działaniu z warzyw wykorzystywanych w performansie razem z publicznością ugotowałam zupę i usmażyliśmy frytki. Żadne z warzyw nie zostało zmarnowane. Goście mogli degustować wspaniały drink Prestige, którego recepturę opracowała Natalia Krawczyk – gospodyni tego wspaniałego wydarzenia.

Performansowi towarzyszyło wideo found fottage (linki do orginalnych filmów na serwisie youtube https://www.youtube.com/watch?v=6nOPLtIlz-A
https://www.youtube.com/watch?v=5-rIPbDfUkI ) Jako tło muzyczne wykorzystany został motyw zaczerpnięty z reklamy Lidla.