KURATORKI

Luksusowe Kury / wystawa z grupą kuratorki

Projekt Luksusowe Kury wyróżniony na międzynarodowym festiwalu Inspiracje/glamour w 2010 r. w Szczecinie

Wyrób Luksusopodobny
W przypadku tego projektu jako, że glamour jest częścią życia każdej kury, doszłyśmy do wniosku, że glamour da upust swemu istnieniu w luksusie który objawi się na 4 polach: w świecie mody, luksusowych rezydencji entre cour et jardin, świecie mediów i świecie sztuki. Te 4 światy są punktami wyjścia dla naszej wystawy.
Z powodu wyeliminowania przez kuratorki wszelkich mrocznych i brutalnych aspektów życia, wystawę Luxusowe Kury, mogą podziwiać również widzowie wrażliwi oraz wysublimowani esteci.
Nic nie zakłóca poczucia harmonii i elegancji,tak rzadkich w dzisiejszym świecie. Dzieła sztuki, starannie dobrane, prowadzą przez meandry problemów estetycznych wywodzących się już ze starożytności.
Zaspokajają potrzebę eleganckiego piękna właściwą wybitnym bel esprit, potrafiącym należycie uszanować to, co piękne.
Nieskalany świat dostatku i luksusu, gdzie nie ma miejsca na grubiaństwa,
czy potworności rażące oczy. Rzeczy wyprane z luksusu, nie mają prawa istnieć, obok zgromadzonych w galerii dzieł sztuki
z górnej półki. Kryterium to, dotyczy również person zaproszonych na wystawę. Towarzystwo posiadające złote karty członkowskie, gwarantujące wstęp. Wywodzące się z francuskiej burżuazji, bądź innej arystokracji. Cechujące się znakomitymi manierami, nigdy nie popełniające żadnego faux pas.
Ich obecność jest gwarancją najlepszej jakości. Są w stu procentach glamour, migocą ich drogocenne klejnoty, lśnią suknie i fraki, błyszczą amerykańskie uśmiechy, jak z reklam past wybielających.
Błysk w niejednym oku, będzie towarzyszył aukcji prestiżowych obrazów
z kolekcji Luxkury. Pod młotek pójdą wycenione
na miliony euro, dzieła wybitnych twórców. Licytowane eksponaty zapewnią powiew luksusu w Twoim domu.
Bez ryzyka, pełna dyskrecja i anonimowość.
Niecierpliwy stukot wypolerowanych, markowych butów (na świeżo wypastowanejpodłodze), czekających w kolejce po odzież
z najnowszej kolekcji super firmy Luxkury. Marka ta, choć istnieje od niedawna, podbiła świat mody ,
a wybitne kreacje haute couture otrzymały wiele nagród. Oprócz możliwości zakupu firmowych ubrań marki Luxkury, można zobaczyć profesjonalne zdjęcia z wybiegów oraz sesję dla magazynu Glakur, w której najbardziej dochodowe modelki pozują w kreacjach Luxkury.
Prawdziwa uczta dla oczu, zdjęcia kipią od złota i drogocennych kamieni.
Zaspokojony, nasycony zmysł wzroku może chwilę odetchnąć. Czas na dotyk.
Komfort i luksus obecny na wystawie, udzieli się każdemu i choć po części zaspokoi sny o życiu przypominającym pięciogwiazdkowy hotel.

Jednak jest jeden warunek: Nie należy wgłębiać się w treść przedstawionych prac , traktować wszystko powierzchownie
i z wrodzonym poczuciem bezmyślności. Raczej postawić na konformizm
i lenistwo umysłowe. Bowiem, w razie uważnego oglądania, analizowania w skupieniu treści i formy, może pojawić się myśl, że błysk jest pozorny. Markowa sukienka okaże się podróbką, a lśniący uśmiech maską. Nagle srebrzysta kurtyna opadnie, wszystko wyda się tandetne i kiczowate. Wymuszone i nieprawdziwe.
Spod złoceń zacznie przebijać twarda prawda o bycie


Kuratorki

Grupa artystyczna tworzona przez artystki-kuratorki, absolwentki Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Od 2009 r. zajmują się organizowaniem (sobie) wystaw, realizowaniem projektów oraz różnorodnymi działaniami artystycznymi. We wspólnych działaniach dziewczyny stawiają na żart i absurdalną grę znaczeń. Działania artystyczne Kuratorek najczęściej przyjmują formę performensu, happeningu, interwencji i działań skierowanych na interakcję z odbiorcą. Najbardziej inspiruje je rzeczywistość, którą komentują w lekki, zabawny i absurdalny sposób, dotykając często jednak kwestii niezwykle istotnych jak komercjalizacja sztuki, mechanizmy rządzące nowoczesną sztuką czy społeczna rola artysty. Ich projekt kuratorski pt. „Luksusowe kury” został włączony w program Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspiracje/Glamour w 2010 r. Artystki dostrzeżone zostały również podczas festiwalu FAMA w 2010 r., gdzie wyróżniono je Tytułem Honorowego Laureata. Prowadzą bloga: kuratorki.blogspot.com

Skład grupy kilkakrotnie ulegał zmianom. Obecnie tworzą ją: Maria Bitka, Anna Gądek, Elżbieta Gądek, Malwina Mielniczuk, Barbara Sztybel