2020

Plata / wystawa

Wystawa indywidualna w galerii ANEKS Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Pełną dokumentację wystawy oraz wszystkie teksty w wersji polskiej i hiszpańskiej można zobaczyć i przeczytać klikając w ten link: DOKUMENTACJA 

000
001
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
Jako laureatka konkursu ANESKS przygotowałam wystawę, która podsumowuje mój półroczny pobyt w Argentynie. Z powodu epidemii wystawa realizowana była w formie e-maili.

Tytułowa La Plata to strategiczne miejsce dla Argentyny. Wielkie ujście dwóch rzek do oceanu, obok którego znajduje się stolica kraju. Plata to miejsce będące synonimem korzyści finansowych, plata to w mowie potocznej – „forsa”, plata oznacza również – srebro. Maria Bitka spędziła pół roku w Argentynie i po powrocie do Polski snuje opowieść o marzeniach oraz rzeczywistości, która częściej odkrywa przed nami „inne” zamiast „lepszego”.

Wyruszając w daleką podróż europejscy podróżnicy epoki wielkich, zamorskich podbojów jechali za marzeniami
o bogactwie i lepszej rzeczywistości. Napędzani egzotycznymi wyobrażeniami płynęli do wyimaginowanego kontynentu wypełnionego bogactwami naturalnymi. Ameryka Południowa po części spełniła ich oczekiwania. Argentyna (łac. argento – srebro) dawała nadzieję na odnalezienie gór pełnych srebra. Mówi się, że dobrobyt Hiszpanii ma swoje źródła w surowcach zdobytych na nowej ziemi, przywłaszczonej przez przybyszów z Europy, (okupionej cierpieniem Indian).

Maria Bitka pełna nadziei poleciała do Argentyny w 2019 roku szukać własnego bogactwa – niekoniecznie materialnego. Marzyła o zgromadzeniu wielu doświadczeń. Schemat życia w Europie przyzwyczaja nas do pewnych zachowań i zestawu „oczywistości”, które wynikają z organizacji państw i systemu opieki społecznej. Zestaw modeli zachowań społecznych dla Ameryki Południowej okazałam się zupełnie inny, wydobywając nowe, nieuświadomione możliwości życia, relacji międzyludzkich i rozwoju. W projekcie Bitki brak jednak wartościowania i oceny, istnieje jedynie próba dostosowania się, która umożliwia przetrwanie (to mentalne i materialne). Próba ta nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak nie
o efekt tu chodzi. Liczy się proces; sytuacja trwania, zmierzania w określonym celu, doświadczania „po drodze” innego.

Maria Bitka w swoich filmach wideo, fotografiach oraz obiektach prezentowanych na wystawie mówi o procesie, który zachodził w niej w czasie podróży. Podróż okazała się performatywnym doświadczeniem, przeplatanym osobistymi emocjami. Była działaniem artystycznym i doświadczaniem realnego życia jednocześnie.

tekst kuratorski Agnieszka Dela – Kropiowska